Król Mohawków Joseph Brant.avi

Król Mohawków Joseph Brant.avi
Rozmiar 0,97 GB
Król Mohawków (Joseph Brant) / Un peuple dechiré / Divided loyalties TV 1989 PL Lektor
Czas trwania - 102 min.
Produkcja: Kanada
Reżyseria: Mario Azzopardi
Scenariusz: Peter Jobin
Obsada: Robert Bidaman, John Bourgeois, Torquil Campbell, Ben Cardinal, Tantoo Cardinal, Kennetch Charlette, Neil Dainard, Shane Douglas, Andrew Gillies, Jon Granik, Paul Gross, Vernon Harper, Rene Highway, Denis Lacroix, Lisa LaCroix, Jack Langedijk, Steve Lucescu, Dennis Lundin, Wendy Lyon;

Lata 1768-1792 - Historia Josepha Branta , wodza Mohawków i wydarzeń, które doprowadziły do narodzin Kanady jako narodu.

Joseph Brant (ur. ok. 1742 w dolinie Ohio, zm. 24 listopada, 1807 nad jeziorem Ontario) - był wodzem (sachemem) Mohawków i oficerem w wojsku brytyjskim podczas rewolucji amerykańskiej, wybitnym wojskowym i dyplomatą, znanym do dziś w Kanadzie i USA.
Urodził się jako Thayendanegea na terenach łowieckich Mohawków nad rzeką Cuyahoga w dolinie Ohio (w pobliżu dzisiejszego miasta Akron). Już jako nastolatek brał udział w bitwach z białymi i innymi plemionami, ale także uczęszczał do brytyjskiej szkoły misyjnej. Z czasem stał się jednym z najbardziej znanych północnoamerykańskich Indian swoich czasów - uczestnikiem brytyjskiej wojny z Indianami i Francuzami oraz amerykańskiej wojny o niepodległość - odegrał m.in. istotną rolę w przekonaniu Ligi Irokezów do opowiedzenia się po stronie Brytyjczyków przeciw prącym na ziemie Indian osadnikom ze zbuntowanych kolonii.
Chociaż przez współczesnych przedstawiany był zwykle jako krwawy pogromca Amerykanów, to późniejsi historycy znaleźli liczne przykłady sytuacji, w których starał się łagodzić konflikty i bronić niewinnych ofiar walk. Z czasem zyskał wykształcenie, doświadczenie, sławę i posłuch, stając się tłumaczem misjonarzy i polityków, kupcem i negocjatorem, irokeskim wodzem wojennym i utalentowanym dyplomatą.
W imieniu Mohawków wynegocjował m.in. utworzenie istniejącego do dziś rezerwatu Grand River w Ontario.

Spotykał się m.in. z prezydentem Jerzym Waszyngtonem, dwukrotnie podróżował też na dwór królewski w Londynie (gdzie powstały dwa z kilku jego portretów). Choć wytrwale zabiegał o panindiańskie zjednoczenie wodzów różnych plemion w walce z ekspansją USA, to tego celu nie udało mu się nigdy w pełni osiągnąć. Jednak żyjąc w trudnych czasach na pograniczu ścierających się kultur i interesów, umiejętnie jak rzadko kto poruszał się między nimi, starając się łagodzić nieuniknione konflikty i dbać o swoich współplemieńców.

Trzykrotnie żonaty (w tym z córką amerykańskiego przedsiębiorcy), zmarł w domu nad jeziorem Ontario, w którym mieści się obecnie muzeum jego imienia.
W 1850 roku szczątki Josepha Branta przeniesiono w procesji młodych Mohawków z Grand River do odległej o 55 km Królewskiej Kaplicy Mohawków w Brantford - mieście nazwanym od jego nazwiska (w 1886 roku stanął tam też pomnik wodza). Jego postać jest jedną z czternastu rzeźb wybitnych dowódców z dziejów Kanady, uhonorowanych współcześnie pomnikiem Valiants Memorial (fr. Monument aux Valeureux) w centrum Ottawy.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • reyes.pev.pl